Dragons Den

Naprawdę bardzo fajny program telewizyjny, promowanie przedsiębiorczości – naprawdę świetna sprawa.

Nie mam zamiaru dokładnie tego programu opisywać. Jak ktoś jest zainteresowany zapraszam na http://pl.wikipedia.org/wiki/Dragons’_Den_-_jak_zosta%C4%87_milionerem. W każdym razie przedsiębiorcy oceniający pomysły (ewentualni późniejsi współudziałowcy kandydatów przychodzących do programu) to m.in. Marian Owierko zarządzający Bakallandem, czy też np. Grzegorz Hajdarowicz z GREMI co dużo mówi o tym, że to wcale nie są pionki, ale inwestorzy “z krwi i kości”.

W każdym razie fajnie, że w telewizji też pojawiają się fajne inicjatywy promujące przedsiębiorczość, która ma tak olbrzymi wpływ na to, jak nam się żyje. Trzeba uwalniać i promować takie talenty. Jak na razie doszło do kilku transakcji i bynajmniej żaden z profesjonalistów nie wszedłby w inicjatywę, która nie rokowałaby zyskami. Ci ludzie ryzykują własnymi pieniędzmi, marką i prestiżem. To nie zabawa.

Poza tym bardzo często sam występ takich ludzi daje im duże możliwości, związane z tym, że nawet jeżeli któryś z tych przedsiębiorców się nie zainteresuje pomysłem (bo np. żaden z nich nie zna się na danej branży), to ktoś “z zewnątrz” może dostrzec potencjał. Tak może być w przypadku człowieka, który przyszedł z pomysłem na ulepszoną kamizelkę kuloodporną i raczej brak wiedzy w tej branży tylko powstrzymał inwestorów do podjęcia ryzyka.

Ten program to taki “promyk światła” w dzisiejszym biurokratycznym świecie. Dobrych inicjatyw niestety niewiele, takich jak chociaż inkubatory.

Leave a Reply

Why ask?